Променят правилата за плащане на щети при застраховка „Зелена карта“
Променят разпоредбите за заплащане на вреди при застраховка „ Зелена карта “. Да се трансформират разпоредбите при погашение на компенсациите по
наложителна застраховка „ Гражданска отговорност “
на автомобилистите в границите на системата „ Зелена карта “, плануват промени в Кодекса за застраховането, качени за публично разискване.
Целта е да се отстраняват открити недостатъци в процеса на обработка на искания с интернационален детайл от обособени застрахователи. Проблемите се състоят в това, че обособени застрахователи в България
оспорват основателността на настояванията за възобновяване
на платени компенсации от репортери и национални бюра в други страни членки, заради изказвания за несъответствия в документалната аргументация на тези претенции и попречват функционалността на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи (НББАЗ) да подсигурява осъществяването на заплащанията в сходство с условията на Вътрешните правила на Съвета на бюрата.
Затова се предлага да се сътвори материалноправно обвързване
за абсолютно осъществяване на гаранционни заплащания от страна на НББАЗ, съчетано с категорично обвързване за предявяване на регресните искания към застрахователя, и категорично обвързване за угаждане на тези искания за сметка на банковата гаранция, учредена и поддържана от застрахователя в интерес на националното бюро.
Предложеният автоматизиран механизъм на разплащания
се основава на правилото „ първо плащаш, след това оспорваш “ и е обвързван с категорично обвързване за застрахователят, член на бюрото, да възвръща регресната рекламация на бюрото, без значение от всяко оборване по правосъден или извънсъдебен ред на съответното взимане, написа в претекстовете към законопроекта.
Промените се постановат, защото действието на системата
„ Зелена карта “ в България и финансовата непоклатимост на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи (НББАЗ) са един от детайлите на Плана за деяние с ограничения за адресиране на последващите уговорките на страната след присъединението към чакалнята на еврозоната – ERM II, който изисква промени в нормативната уредба.
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ